Účelom odbornej prehliadky a odbornej skúšky elektrického zariadenia je preverenie jeho technického stavu z hľadiska bezpečnosti, čo inak znamená overenie zhody s predpismi a normami
Druhy OPaOS sú prvá (východisková), pravidelná (periodická) a mimoriadna.
Prvá odborná prehliadka o odborná skúška elektrického zariadenia musí byť vykonaná po montáži alebo po ukončení celkovej rekonštrukcie elektrického zariadenia. Po jej uskutočnení revízny technik vypracuje písomný doklad – Správu o prvej odbornej prehliadke a odbornej skúške elektrického zariadenia, ktorý sa musí v organizácii archivovať počas celej životnosti elektrického zariadenia.
Pravidelná OPaOS sa musí periodicky vykonávať na prevádzkovanom elektrickom zariadení v predpísaných lehotách počas celej životnosti elektrického zariadenia. Po jej uskutočnení elektrotechnik špecialista vypracuje písomný doklad Správa o periodickej odbornej prehliadke a odbornej skúške elektrického zariadenia.
Stroj, strojové zariadenie alebo pracovný prostriedok (predtým pracovný stroj) je definované podľa STN EN 60204-1:12/2001 ako montážny celok zostavený:
- z častí strojov alebo súčiastok, z ktorých je aspoň jedna pohyblivá,
- z príslušných pohonných jednotiek,
- ovládacích a hlavných (silnoprúdových) obvodov a pod.
Podľa nových predpisov pri OPaOS strojov treba z pohľadu používania rozlíšiť, o aký stroj alebo strojové zariadenie ide. Poznáme tri kategórie strojov a podľa nich vykonávame OPaOS:
- OP a OS novo vyrobených strojov.
- OPaOS prevádzkových strojov
- OP a OS strojov po oprave a po rekonštrukcii